Secretul din spatele celor 64 de medalii naționale

Distribuie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Când Roger Federer a câștigat al 14-lea titlu de Grand Slam, a apărut într-o reclamă în care trăgea o platformă pe roți, cu toate cele 14 trofee. La întoarcerea de la Campionatele Naționale de Înot Seniori, Tineret și Juniori, #teambsc s-ar fi putut inspira cu ușurință, având în bagaje nu mai puțin de 64 de medalii.

Între 23-26 martie 2022, la Bacău, competiția națională a reunit cei mai buni înotători ai României, la concursul desfășurat în bazinul de 50 m. Echipa Bucharest Sport Club s-a prezentat cu o echipă puternică, unită, susținută la fața locului de antrenori, iar din fața ecranelor, de familii și prieteni.

În orașul de pe râul Bistrița, echipa BSC a obținut un total de 64 de medalii, precum și un barem de calificare la Campionatele Europene de seniori prin Andrei Anghel si doua bareme de calificare pentru Alexandru Constantinescu – la Campionatele Europene de Juniori si la Campionatele Mondiale de Juniori.

Această performanță are în spate un secret pe care, iată, îl dezvăluim: colaborarea și încrederea din trio-ul sportivi-antrenori-părinți. Rezultatele de mai sus sunt urmarea firească a unui program riguros, a unei munci cu o disciplină de fier, a unui mod de lucru agreat și respectat de toată echipa.

Mai jos, lista cu rezultatele Bucharest Sport Club la Campionatele Naționale de Înot Seniori, Tineret și Juniori, Bacău 23-26.03.2022:

• Culea Petre
Probă: 50 fluture, (juniori) loc 3
Probă: 100 spate, (juniori) loc 2
Probă: ștafetă 4×100 m liber, (seniori) loc 3

• Pricop Vlad
Probă: 100 m bras, (tineret) loc 3
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (tineret) loc 2
Probă: ștafetă 4×100 m mixt masculin, (seniori) loc 1

• Seksi Luca
Probă: ștafetă 4×100 m mixt masculin, (juniori) loc 2
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (juniori) loc 1, (tineret) loc 3

• Sara Fabian
Probă: 50m bras, (tineret) loc 2, (seniori) loc 3
Probă: ștafetă 4×100 m liber, (tineret) loc 2 , (seniori) loc 3
Probă: ștafetă 4x100m mixt, (tineret) loc 2

• Oprea Maria
Probă: ștafetă 4×100 m liber feminin, (tineret) loc 2, (seniori) loc 3
Probă: ștafetă 4×100 m mixt feminin, (tineret) loc 2

• Ionescu David
Probă: ștafetă 4×100 m liber Masculin, (juniori) loc 1
Probă: ștafetă 4×100 m liber combinat, (juniori) loc 1, (tineret) loc 2

• Călinoiu Ștefania
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (juniori) loc 1

• Constantinescu Maria
Probă: ștafetă 4×100 m liber combinat, (seniori) loc 2
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (seniori) loc 3

• Preda Irina
Probă: 50 m liber, (juniori) loc 1
Probă: 100 m liber, (juniori) loc 3
Probă: ștafetă 4×100 m liber feminin, (tineret) loc 2, (seniori) loc 3

Probă: ștafetă 4×100 m liber combinat, (juniori) loc 1, (tineret) loc 2
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (juniori) loc 1, (tineret) loc 3
Probă: ștafetă 4×100 m mixt feminin, (juniori) loc 2

• Chiru Simona
Probă: ștafetă 4×100 m liber combinat, (seniori) loc 2
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (tineret) loc 2

• Drog Maria
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (tineret) loc 2

• Draguși Alina
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (seniori) loc 3

• Mihai David
Probă: 50 fluture, (tineret) loc 2
Probă: ștafetă 4×100 m liber, (seniori) loc 3
Probă: ștafetă 4×100 m liber combinat, (seniori) loc 2
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (tineret) loc 2

Probă: ștafetă 4×100 m mixt, (seniori) loc 1
Probă: 100 m fluture, (tineret) loc 2

• Constantinescu Alexandru
Probă: 200 spate, (juniori, tineret, seniori) loc 1
Probă: 100 spate, (juniori) loc 1, (tineret) loc 3
Probă: 50 spate, (juniori) loc 1, (tineret) loc 3
Probă: 50 liber, (juniori) loc 1
Probă: ștafetă 4×100 m liber, (juniori) loc 1
Probă: ștafetă 4×100 m liber combinat, (juniori) locul 1
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (juniori) loc 1
Probă: ștafetă 4×100 m mixt masculin, (juniori) loc 2

• Dumitrache Tobias George
Probă: 200 fluture, (seniori) loc 1
Probă: ștafetă 4×100 m mixt, (seniori) loc 1
Probă: ștafetă 4×100 m liber, (seniori) loc 3
Probă: ștafetă 4×100 m liber combinat, (seniori) loc 2
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (seniori) loc 3

• Anghel Andrei
Probă: 50 spate, (seniori) loc 1
Probă: 100 spate, (seniori) loc 1

Probă: ștafetă 4×100 m mixt masculin, (seniori) loc 1
Probă: ștafetă 4×100 m mixt combinat, (seniori) loc 3
Probă: ștafetă 4×100 m liber masculin, (seniori) loc 3

• Dobre Cristian Andrei
Probă: ștafetă 4×100 m liber, (juniori) loc 1

Probă: ștafetă 4×100 m mixt, (juniori) loc 2

 

Felicitări sportivilor și întregii echipe tehnice BSC!

Distribuie

Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

Postări similare

0723 047 523
Programarile se efectueaza doar telefonic. Va multumim!Alege locatia
+