Cupa României la Natație, medalii la ultima repetiție înainte de Europenele de Juniori

Între 1-4 iunie 2022, la Cupa României la Natație Seniori, Tineret și Juniori, Bucharest Sport Club a prezentat o echipă de 27 de sportivi și 4 antrenori.

Obiectivul principal – bareme pentru Campionatele Europene de Înot Juniori (5-10 iulie 2022, București/Otopeni). Pentru Alexandru Constantinescu, calificat deja, Cupa României a fost o repetiție bine venită. Pentru Irina Preda, care a făcut o cursă foarte bună la 100 m liber, Cupa României a deschis ușa participării la competiția continentală. Cei doi vor participa și la Festivalul Olimpic al Tineretului European din Slovacia, la Banská Bystrica, în perioada 24 -30 iulie 2022.

Într-o atmosferă de sărbătoare în rândul echipei, cu ocazia împlinirii a 18 ani de prezență în viața sportivă din România a clubului BSC, pe data de 1 iunie, înotătorii au făcut valuri în bazinul de la Târgoviște și au revenit cu rezultate remarcabile:

Anghel Andrei

  • Proba 50 m spate, locul 1, categoria seniori
  • Proba 100 m spate, locul 1, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m liber, locul 2, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 mixt combinată, locul 2, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt masculin, locul 2, categoria seniori

 

Constantinescu Alexandru

  •  Proba 50 m liber, locul 1 categoria juniori; locul 2, categoria tineret
  • Proba 100 m spate, locul 2, categoria juniori; locul 3, categoria tineret
  • Proba 50 m spate, locul 2, categoria juniori
  • Proba 200 m spate, locul 3, categoriile juniori, tineret, seniori
  • Ștafetă 4 x 100 m liber masculin, locul 1 categoria juniori; locul 3, categoria tineret
  • Ștafetă 4 x 100 m liber combinată, locul 1, categoria juniori; locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4 x 100 m mixt combinată, locul 1, categoria juniori; locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4 x 100 m mixt masculin, locul 3, categoria juniori

Dumitrache Tobias

  • Proba 200 m fluture, locu 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m liber masculin, locul 2, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt combinată, locul 2, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt masculin, locul 2, categoria seniori

 

Chiru Simona

  • Ștafetă 4×100 m mixt combinată, locul 2, categoria seniori

Călinoiu Ștefania

  • Proba 200 m bras, locul 3, categoria juniori
  • Ștafetă 4×100 m liber combinată, locul 1, categoria juniori; locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt combinată, locul 1 categoria juniori; locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m liber feminin, locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori

Oprea Maria

  • Proba 200 m liber, locul 3, categoria tineret
  • Ștafetă 4×100 m liber, locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt feminin, locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt combinată, locul 3, categoria tineret

Drăguși Alina

  • Ștafetă 4×100 m mixt combinată, locul 2, categoria seniori

Preda Irina

  • Proba 100 m liber, locul 1, categoria juniori
  • Proba 50 m liber, locul1, categoria juniori; locul 3, categoria tineret; locul 3, categoria  seniori
  • Proba 50 m fluture, locul 3, categoria juniori
  • Ștafetă 4×100 m liber combinată, locul 1, categoria juniori; locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt combinată, locul 1, categoria juniori; locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m liber feminin, locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt feminin, locul 2, categoria tineret; locul 2, categoria senioare

Dobre Cristian

  • Ștafetă 4×100 m liber masculin, locul 1, categoria juniori; locul 3, categoria tineret
  • Ștafetă 4×100 m mixt combinată, locul 3, categoria tineret
  • Ștafetă 4×100 m mixt masculin, locul 3, categoria juniori

Seksi Luca

  • Ștafetă 4×100 m liber masculin,locul 1, categoria juniori; locul 3, categoria tineret
  • Ștafetă 4×100 m mixt combinată, locul 1, categoria juniori; locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt masculin, locul 3, categoria juniori

 

Mihai David

  • Proba 100 m fluture, locul 2, categoria tineret
  • Proba 50 m fluture, locul 3, categoria tineret
  • Ștafetă 4×100 m liber masculin, locul 2, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt masculin, locul 2, categoria seniori

Pațurcă Vlad

  • Ștafetă 4×100 m liber, locul 2, categoria seniori

Culea Petre

  • Proba 50 m spate, locul 3, categoria juniori
  • Proba 100 m spate, locul 3, categoria juniori

Stoian Andrei

  • Ștafetă 4×100 m liber, locul 1, categoria juniori; locul 3, categoria tineret
  • Ștafetă 4×100 m liber combinată, locul 1, categoria juniori; locul 2, categoria tineret; locul 3, categoria seniori
  • Ștafetă 4×100 m mixt masculin, locul 3, categoria juniori

 

Pricop Vlad Alexandru

  • Proba 50 m bras, loc 3, categoria tineret
  • Proba 100 m bras, loc 3, categoria tineret
  • Ștafetă 4×100 m mixt, locul 2, categoria seniori

Fabian Sara

  • Ștafetă 4×100 m mixt feminin, locul 2, categoriile tineret si senioare
  • Ștafetă 4×100 m liber feminin, locul 3, categoria seniori; locul 2, categoria tineret
  • Ștafetă 4×100 m mixt combinată, locul 3, categoria tineret

 

 

Felicitări sportivilor, echipei tehnice și părinților care sunt mereu alături!

#BSCElite #BSCSinergia360 #BucharestSportClub #BSCcomunitate

0723 047 523
Programarile se efectueaza doar telefonic. Va multumim!Alege locatia
+